Вториот дел од пролетниот семестар од академската 2021/2022 година на УАКС, со присуство на академскиот кадар и студентите

Почитувани студенти,

Поради подобрената здравствена состојба во однос на вирусот Ковид-19, би сакале да ве известиме дека наставата во вториот дел од пролетниот семестар од академската 2021/2022 година на УАКС ќе се организира со присуство на академскиот кадар и студентите.

Наставата на академскиот кадар кој има статус на визитинг професори и не престојува во Скопје, ќе се организира преку видеоконференцискa врска, преку платформата Webex.

Со одобрение од деканот на соодветната единица на УАКС, наставата по одделни

предмети ќе се врши и преку видеоконференциска врска или хибридна

настава.

Притоа, остануваат да важат следните заштитни мерки и протоколи:

• Задолжително носење заштитни маски;
  • Задолжително користење средство за дезинфекција на рацете;
  • Често проветрување на просториите;
  • Заштитни бариери;
  • Задолжително физичко растојание.

Испитите на прв циклус и испитите на втор циклус студии ќе се организираат на еден од следните начини:

• Писмен испит со физичко присуство во просториите на УАКС
  • Писмен испит преку платформата Moodle и Webex;
  • Устен испит со физичко присуство во просториите на УАКС;
  • Устен испит преку платформата Webex;
  • Устен испит со презентирање проекти или практична работа на УАКС (важи само за студентите на ФАД);
  • Електронски испит преку изготвување проекти или други активности (важи за студентите на ФКТИ, но и за сите други предмети на УАКС кои се поврзани со компјутерски вештини);
  • Комбинација од горенаведените или друг начин за кој одлучува секој предметен наставник посебно.

Одбраните на дипломските, магистерските и докторските студии ќе се вршат со физичко присуство, а по исклучок и со одобрение од декан на соодветната единица на УАКС можат да се организираат преку видеоконференциска врска.

ОДЛУКА на УАКС

Ви посакуваме успех на испитите и се гледаме во предавална!